Mi volt a célja a kulturális közfoglalkoztatási programnak országos szinten? Sikerült-e elérni a kitűzött célt az első programban? Mik a várhatóan elért eredményei a második programnak?
A Kulturális Közfoglalkoztatási Program általános célja az értékteremtő, emberközpontú közfoglalkoztatás modelljének megteremtése és elterjesztése. A 2013. november 1. és 2014. április 30. között lezajlott mintaprogram elindítását több hónapos, kiterjedt igényfelmérés és kutatás előzte meg, így képet kaptunk róla, milyen módon tudná a közfoglalkoztatás a közösségek javát szolgálni. Programunk abban egyedülálló, hogy a közfoglalkoztatottak mind helyben, mind pedig hálózatban erős közösségeket hoznak létre. A társadalmi „háló” pedig biztosítja, hogy ezek az emberek képesek legyenek a munkába állásra. A mintaprogram eredményei azt mutatták, hogy a közösségek megerősítésére koncentráló kulturális közfoglalkoztatás egyértelműen javítani tudott többek között a pályakezdők, a hátrányos helyzetű térségekben élők, valamint a kis lélekszámú településeken élő munkaképes korú nők helyzetén. A mintaprogramhoz csatlakozottak legalább 22%-a el tudott helyezkedni a program alatt vagy azt követően. A most záruló II. Kulturális Közfoglalkoztatási Program eddigi adatai alapján is hasonló eredmények várhatók, hiszen a programba bevont közfoglalkoztatottak 10%-a az első három hónap után visszatért az elsődleges munkaerőpiacra! Erről pontosabb adat várhatóan egy-két hónap múlva áll majd rendelkezésünkre.
Miért jó ez a program a partnerszervezetek számára, a közfoglalkoztatottaknak, a Nemzeti Művelődési Intézetnek? Miért jó ez a lehetőség Kondorosnak?
A Kulturális Közfoglalkoztatási Programban részt vevő partnerszervezetek a szakmai munkájuk színvonalát, tevékenységük szélesítését tudják fejleszteni azáltal, hogy közfoglalkoztatottakat fogadnak. A közfoglalkoztatottak a program keretein belül sokféle munkát végezhetnek, a partnerszervezet saját igényei és szükségletei szerint választotta ki őket az adott feladatra. Csak néhány szakmai feladat, melyet a közfoglalkoztatottak elláttak: közreműködtek a települési értékek feltérképezésében, helyi alkotókkal, helyi értékőrzőkkel vettek fel interjúkat; feltérképezték a településük civil és gazdasági szereplőit és adatbázist építettek, közreműködtek a közösségi alkalmak megszervezésében, települési rendezvényeket kézműves- és hobbifoglalkozásokat, ifjúsági klubokat és más programokat szerveztek. Sok esetben hozzájárultak a helyi hagyományok őrzéséhez, adminisztrációs munkát végeztek vagy archiváltak, irodai asszisztenciát láttak el. A Kulturális Közfoglalkoztatási Program egyedi értéktöbblete a helyi közösségek és értékek iránti elkötelezettség mellett a társadalmi hasznosság elvét szem előtt tartó, a programot kísérő folyamatos módszertani támogatás. A Művelődési Intézet a teljes alkalmazási időben – a partner szervezetekkel együttműködve – professzionális segítséget nyújt a közfoglalkoztatottak szakmai tevékenységéhez. A program részét képezi a közfoglalkoztatottak szakmai felkészítése, amelyhez a Művelődési Intézet külön képzést akkreditált.
A programban legalább középfokú végzettséggel rendelkező álláskeresők vesznek részt. Ők azok, akik jellemzően elhagyják a településüket a boldogulás reményében – a program egyrészt helyben biztosít átmeneti munkalehetőséget a képzett munkaerőknek, másrészt a közösségi élmények megélésével és a helyi közösséget erősítésében való aktív részvétellel a lokálpatriotizmus is maradásra bírja őket. A program alatt kapcsolatokat építenek, releváns szakmai tapasztalatokat, a napjaiknak rendszert adó munkarutint szereznek és feltérképezik lehetőségeiket. Ebben rejlik a magas elhelyezkedési arány titka: a lehetőség mellett motivációt is nyújt a program, mely sokaknak ugródeszkául szolgál pályafutásukban.
A Nemzeti Művelődési Intézet elkötelezett az értékteremtésben és a közösségek támogatásában. Szakmai munkatársaink elhivatottan dolgoznak a programban országszerte, mert tapasztalják, hogy a közösségi művelődés és a kultúra eszközeivel lehetséges valós, pozitív társadalmi hatást elérni. A Kulturális Közfoglalkoztatási Program emellett a kulturális alapellátás szakpolitikai céljának eléréséhez is fontos eszköz.
Hogyan látod, Kondoroson sikerült-e a célokat elérni? Látsz-e valamilyen előrelépést a közösségi- és kulturális területen a városban? Hogyan látod, hogyan áll jelenleg a helyzetünk önmagunkhoz, illetve más, hasonló jellemzőkkel bíró városokhoz képest? Milyen mértékben valósult meg nálunk a program?
Békés megye komoly hagyományokkal rendelkezik az önszerveződő, értékteremtő közösségek és a civil élet területén.A megyéből közel kétszáz partnerszervezet vett részt a II. Kulturális Közfoglalkoztatási Programban, közte többkondorosi szervezet is. Egy ötezer fős lélekszámú településen a szakmai munkájukban megtámogatott szervezetek már érzékelhető változásokat tudnak generálni a közösség életében. A legtöbb békési szervezet már a mintaprogramban is partnerünk volt, és nagyon jó tapasztalatokat szereztek; fejlődni tudtak és szakmai kapcsolataikat is bővítették. A Nemzeti Művelődési Intézet minden partnerszervezetnek módszertani támogatást nyújt irodahálózata révén.
Esetleg van-e olyan, amit, mint jó gyakorlat, máshol tapasztaltál (pl. országjárás során) és itt is megvalósítható lenne?
Az értékteremtő közfoglalkoztatási program során jómagam és a monitoringozást végző kollégák is számos olyan helyi kezdeményezéssel, jó gyakorlattal találkoztunk, amely más településeken is megvalósítható lenne. Több helyen készült így helytörténeti gyűjtemény, alakult helyi értéktár, jöttek létre a fiatalok helyben tartását inspiráló ifjúsági közösségek. A legjobb gyakorlatok országos elterjesztése érdekében terveink között szerepel egy módszertani kiadvány elkészítése is.
A harmadik programra az együttműködési szándéknyilatkozatokat január 15-25-e között tölthették ki a partnerszervezetek. Lehet-e már tudni pontosan, hogy mikor indul ez a program és milyen hosszú lesz?
A program folytatására hatalmas volt az igény. A harmadik kulturális közfoglalkoztatási program a tervek szerint 2015 márciusában kezdődik, s reményeink szerint egy évig tart, és a korábbi 4500 helyett 6100 ember vehet benne majd részt.
S. H.
2015. február
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése