Kondorosi Rendezvénynaptár

2015. március 7., szombat

Márciusi rendezvények Kondoroson

Márciusban is rengeteg program várja az érdeklődőket Kondoroson. 

Mint ahogyan eddig is, keddenként a régi Machács Iskolában Újra Öltünk és Örökítünk hímző szakkör.
Szerdánként délelőtt 10 órától Baba-Mama klub szintén az Ifjúsági Önkéntes Közösségfejlesztő Műhelyben, a régi Machács iskolában. 
Szerda esténként Gerinctornára várják a sportolni vágyókat az alsós iskola tornatermében 18 órától. 
Csütörtökönként Ingyenes Lakossági gimnasztikát tart Somogyi Nikolett az alsós iskola tornatermében 18 órától 19 óráig.

Mint minden pénteken, a Média Klub továbbra is várja az érdeklődőket a Machács iskolában. Ezentúl 19 órától. Hétvégente pedig előzetes egyeztetéssel továbbra is lehetőség van pingpongozni, biliárdozni, társasozni, kártyázni, stb..
Vasárnaponként pedig folytatódik a M.A.G.U.S. Szerepjáték.

2015. március 14-én reggel 7 órától Hagyományőrző disznótort szervez a Szlovák klub, a Napsugár Vendéglővel karöltve.
Szintén március 14-én, szombaton 14 órától az Amatőr Kézműves Kiállítás eredményhirdetésére kerül sor az IKSZT-ben.

Március 15-én a Művelődési Házban az 1848-as forradalomra emlékezünk 14 órától, azt követően pedig koszorúzásra is sor kerül.

A részletekért kattintsanak az oldal tetején található Rendezvénynaptárunkra, ahol bővebb információk találhatóak a felsorolt rendezvényekről.
Mindenkinek jó szórakozást kíván a Kondorosi Csattanó csapata!

2015. március 6., péntek

Mindennapok hősei - Theory Pro



Egy kondorosi formációval, a Theory Proval beszélgettem a mintegy négy hete megjelent videoklipük apropóján. A srácok sok éve foglalkoznak már a zenéléssel, életük szerves részét képezi. Számaikat hallgatva – hozzá nem értőként ugyan – úgy gondolom, értik és érzik is azt, amit csinálnak. 


Sándor Hajnalka: Kik vagytok ti? 

Theory Pro: Mi vagyunk a Theory Pro. A csapat két tagból áll, Filóczi László (Larcy) és Medvegy Attila (Medy)

S. H.: Hogyan és mikor alakult a formáció? 

TP.: Tulajdonképpen a mostani formáció előtt is zenéltünk, akkor még hárman, Full Contact Theory néven nyomtuk Filóci Gergővel (Gery). 2008-ra tehető, amikor a Theory Pro ténylegesen megalakult. De eközben Gery külföldön próbált szerencsét a jobb élet reményében, és így ketten maradtunk.

S. H.: Honnan jött a név: Theory Pro?

TP: Ez csak úgy jött, egy fantázia név semmi több.

S.H.: Mennyire foglalkoztok komolyan a zenéléssel? Csak hobbi, vagy több annál?

TP: Egyértelműen több a hobbinál, hiszen hobbinak nevezzük mi azt, amikor 1-2 napra elmegyünk horgászni. Zenéléssel lényegesen több időt töltünk el. Ezáltal az életünk részévé vált a szövegírás, zeneírás.

S.H.: Jártok tehetségkutatóra? 

TP: 2010-ben egy országos tehetségkutatón vettünk részt Szarvason a Zebra klubban. A rendezvény neve: Told a Májkot Szarvastól-Tokajig, amin első helyezést értünk el 

és felléphetünk az ország egyik legnagyobb fesztiválján, a Tokaj–Hegyalja fesztiválon.

S.H.: Vannak fellépéseitek?

TP: Jelenleg nincsenek, egy pár fellépést már visszautasítottunk, mert nem volt elegendő zenei anyagunk hozzá, de ami késik, az nem múlik. Szeptember elejére szeretnénk előrukkolni egy kislemezzel, amivel majd remélhetőleg a fellépések is beindulnak.
Filóczi László "Larcy" 

S.H.: Ha lenne lehetőségetek Kondoroson fellépni, vállalnátok? 

TP: Természetesen vállalnánk.

S.H.: Hogyan születnek a szövegek, ki írja őket, honnan jönnek hozzá a témák? 

TP: A szövegeket mindenki saját magának írja, a témák az érzéseink és a tapasztalataink alapján születnek. Különféle társadalmi témákat feszegetünk.

S.H.: A zenei alapot ki rakja alá? 

TP: Főként Larcy szokta a zenei alapokat elkészíteni, de vannak kapcsolataink, akik késztenek alapzenéket. Itt megemlítenénk Mendre János (Tengely) és Kishonti Milán (Mil) barátunk hangmérnöki munkáját, Moukli Dániel zenei munkásságát.

S.H.: Készültök újdonsággal mostanában?

TP: Mint már mondtuk az elején, szeptemberben várható egy kislemez és havonta 1-2 számmal szeretnénk kedveskedni a mélyen tisztelt hallgatóságnak.

S.H.: Az új videoklipetek, Az Mc alakított kb. 3 hete került fel a youtube-ra, és a nézettsége már 11 ezer felett jár. Úgy tudom, ez meglehetősen nagy dolog. Mit tudtok ehhez hozzáfűzni? Milyen érzés?

Medvegy Attila "Medy"
TP: Először is el kell mondanunk, hogy nem kevés munkánk van benne. Tudni kell, hogy a forgatás Kondoroson történt. Az operatőri munka és a klip vágása Oláh Péter nevéhez fűződik. Peti rengeteg munkát és energiát fektetett bele, hogy egy színvonalas videóanyag legyen a végtermék. A nézettséggel kapcsolatban annyit mondanánk: nagyon jó érzés a 11000 feletti megtekintés. Köszönjük szépen mindenkinek!! Legfőképpen Oláh Péternek köszönjük a munkásságát!

S.H.: Mikor lehet új klippremiere számítani?

TP: 2014. novemberében forgattunk Debrecenben egy videoklipet a Hírwevők egyik tagjával, Dhok-kal. A klip márciusban fog debütálni. De a 2015-ös évben ezen kívül is szeretnénk még 1-2 anyaggal jelentkezni. 





Oláh Péter – „Kondoros operatőre” – a TheoryProval közös munkájukról:

Egy ismerősöm (Kollár Attila) szólt, hogy a kondorosi Theory Pro szeretné a segítségemet kérni egy videoklip elkészítésében. Hamarosan Larcy (Laci) majd Medy (Attila) is megkeresett telefonon majd személyesen is. Nem kellett sokáig győzködniük, mert szívügyem a kondorosi zenekarok. (Ezt a "fertőzést" még Komáromi Laci idejében kaptam el és azóta sem tudok és nem is akarok belőle kigyógyulni).
Három alkalommal forgattunk, december elején volt az első felvétel. Akkor népes baráti társaság csatlakozott hozzánk. Nagyon sok helyszínen forgattunk, de ez a klipből ki is derül, néztek is minket rendesen az emberek.
Vidám és baráti volt a hangulat, csak jó emlékeim vannak róla. Amikor az első felvétel után összevágtam a klip kezdő változatát, Medy és Larcy képkockánként ellenőrizték és arra jutottunk, hogy további helyszíneken forgatnunk kell még. Maximalisták a fiúk, na meg egy kicsit én is, így nekifutottunk még egyszer, és aztán még harmadjára is (akkor a lassításokat vettük fel).
Januárban az utómunkálatok folytak, közel 20 változata készült el a klipnek, mire kimondták a fiúk, hogy ez a végső. Megdolgoztattak rendesen. De mondom, öröm volt, mert remek hangulatban és baráti légkörben dolgoztunk.
A premier napja nagyon izgalmas volt, a pozitív visszajelzések és a magas nézettség mindenkinek jól esett, a 2 hónapos munkát igazolta vissza, megérte sokszor nekifutni. Valószínűleg nem ez volt az utolsó közös munkánk, de egyelőre pihenés jön, mert hamarosan egy új Theory klip kerül bemutatásra, amit a fiúk még 2014 őszén forgattak Debrecenben egy helyi stábbal. Azt is nagyon várjuk!


Köszönöm a fiúknak ezt a kis bemutatkozást! További munkájukhoz sok sikert kívánok! Kedves kondorosiak! Úgy gondolom, büszkék lehetünk erre a két tehetséges fiatalra, akik a zenéléssel nemcsak maguknak okoznak örömet, de a mi füleinket is kényeztetik. Hallgassuk őket!


Theory Pro: Az Mc alakított







2015. március 5., csütörtök

Amatőr kézműves kiállítás



"A tehetség nem valamiféle kivételes sajátosság, amely csak nagyon keveseknek adatik meg. A modern társadalom olyan bonyolult kérdésekkel találkozik nap mint nap, amelyek megoldásához a lehető legkülönbözőbb fajta tudás- és képességformák mozgósítása kell. Így azt mondhatjuk hogy minden ember tehetséges, és az igazi feladat nem az, hogy kiválogassuk a tehetségeket a többiek közül, hanem hogy segítsük megtalálni azt, hogy ki miben tehetséges".

Csermely Péter professzor gondolatai a mi kis városunkra, Kondorosra is érvényesek, hiszen itt is alkotó, tehetséges emberek élnek, akiknek fontos a művészet, az alkotás, az önkifejezés. Ezért született meg az ötlet, hogy rendezzünk egy kiállítást az IKSZT-ben, ahol az amatőr kézművesek helyet, és lehetőséget kaphatnak a bemutatkozásra. Beszélgettünk Nikivel, hogy biztosan sok kincs hever a kamrák, fiókok, műhelyek mélyén, de hogy ennyi szépség kerül elő, arra nem számítottunk. Egyre csak érkeztek a különböző technikájú, tematikájú, stílusú munkák. Nagy fejtörést okozott a kiállítás elrendezése, hogyan illeszkedjenek egymáshoz a különböző stílusok, anyagok. A világ is egy sokszínű kavalkád, (akárcsak ez a kiállítási anyag), és mennyi minden megfér egymás mellett. 

A kiállítás megnyitójára február 27-én, 17 órakor került sor, az IKSZT földszinti termében. A
megnyitó beszédben elhangzott többek között, hogy a kreativitás az emberi létezés elválaszthatatlan része. A művészet olyan érzéseket képes közvetíteni, amelyet szavakkal nem tudunk kifejezni.

"A tükröt arra használjuk, hogy az arcunkat nézzük, a művészetet pedig arra, hogy a lelkünket lássuk." (Georg Bernard Shaw)

Minden alkotás személyes üzenetet közöl. Mindenkinek magának kell megtalálnia eszköztárát, saját vizuális szókincsét. Az alkotás folyamata hatalmas öröm, melynek személyiségfejlesztő hatása sem elhanyagolható tényező. 

"Ha alkotsz, akkor nem leszel átlagos. Nem számít, hogy mit, műtárgyat, vagy egy pár zoknit. Csak újat alkotni, ennyi az egész, és az te vagy a nagyvilágban." (P.S. I Love You)

Minden alkotó, művének mondanivalójával, azaz lelkének sugárzásával utat talál másokhoz, ezáltal összekapcsolódik az alkotó a befogadóval. És ez a lényeg, hiszen ez az összekapcsolódás a művészet alapvető célja, másoknak is örömet okozni. 

"Sokszor csakis túl nagyokat gondolunk alkotásnak, pedig minden az, amivel időt töltünk, használjuk az ötleteinket, és örömet szerzünk vele." (Gárdonyi Géza)

A kiállítás megnyitóján az alkotók lehetőséget kaptak arra, hogy beszéljenek "kézműves munkásságukról". Boldis Mátyásné volt olyan kedves, és megosztotta velünk néhány gondolatát, hogyan került kapcsolatba többek között a festészettel is, hiszen fafaragásai már évek óta díszítik városunkat. Három szép festményét csodálhatjuk meg ezen a kiállításon, és reméljük, hogy hamarosan egy önálló kiállításon gyönyörködhetünk a többi képben is. Egyik alkotónk betegség miatt sajnos nem tudott részt venni a megnyitón, de küldött egy szép levelet, amelyben megfogalmazta gondolatait a művészetről, és saját alkotásairól. Ebből a levélből is idéztem néhány értékes gondolatot.

A kiállítás anyagát 19 alkotó munkái képezik, van aki több műfajban is képviseltette magát. Különböző technikával készült mécsestartók, gravírozott üvegtárgyak, fahasábra festett képek, mozaik cserepek, képek, harisnyából készült virágok, hímzések, szövések, foltvarrások, rajzok, festmények, textilmunkák kerültek kiállításra. A munkák mellé nem kerültek nevek csak számok, mert a kiállítás látogatói szavazhatnak az általuk legjobbnak ítélt munkákra, így az elbírálásnál senkit sem befolyásolhat az alkotó személye. Nagyon nehéz különböző stílusú munkákat összehasonlítani egymással, de a művészetben az a csodálatos, hogy az ember lelkére, érzelmére hat, ezért az tetszik, ami valami miatt megfog, magával ragad, elvarázsol minket. "A művészet a kimondhatatlan tolmácsa.” (Goethe)

A látogatók, a szavazók által legjobbnak ítélt első három helyezett díjazásban részesül. Azonban nem is a megmérettetés, a tetszésindex a lényeg, hiszen itt mindenki csak nyertes lehet.

A kiállítás megtekinthető 2 héten keresztül, minden munkanapon, az IKSZT nyitvatartási idejében: de. 9-12-ig, du.14-18 óráig. Mindenkit szeretettel várunk! A kiállítás bezárására, és egyben az eredményhirdetésre március 14-én (szombaton) 14 órakor kerül sor. Köszönjük az alkotóknak: Gazsó Istvánnénak, Boldis Mátyásnénak, Zolván Jánosnénak Mucha Jánosnénak, Áginak, Timinek, Katikának, Évának, Kittinek, Erikának, Annának, Tündének, Hajninak, Nórinak, Borikának, Jánosnak, Andrásnak, Tamásnak, a Foltvarróknak, hogy rendelkezésünkre bocsájtották kézműves munkáikat, kívánjuk, hogy sok örömet leljenek az alkotásban, további sok szép munkát, alkotókedvet, kreativitást kívánunk nekik! A kiállítást megtekintőknek pedig kívánjuk, hogy igazi lelket, és vizuális érzékeket gyönyörködtető élményben legyen részük! 

"A szépség mindenütt ott van, nem rajta múlik, hogy nem látjuk meg." (Rodin)



Mezőné Kovács Mária
2015. március 05.




Miklián János bemutatkozó leveléből:

„Kisgyermek korom óta tudok rajzolni, s már óvodás koromban megmutatkozott a tehetségem, melyre általános iskolában is felfigyelt a rajztanárom. Azonban sohasem foglalkoztam komolyan a művészettel, úgy három évvel ezelőttig, amikor is a testvérem születésnapjára készítettem egy oroszlán portrét grafittal. Ezután elkezdtem rajzolgatni, s egyre jobb képeket készítettem, aminek nagy sikere lett a családom és barátaim körében. Egyre többeknek mutattam meg és egyre többen tanácsolták, hogy foglalkozzak komolyabban is a rajzolással. Így kerestem a lehetőségeket, ahogyan most is. 

Általában azt rajzolom, ami számomra szép, és amit mindenképp szeretnék másoknak megmutatni. Főleg állatportrékat, azok közül is főleg nagymacskákat rajzolok, és persze női portrékat. Az állatoknál az élőlény dinamizmusa, energiái tetszenek, a teremtés szépségét csodálom és tisztelem bennük. A hölgyekben pedig Isten művészetét, a finom vonások s a csodálatos részletek iránti szeretetem fejezem ki.

A három beküldött képem megalkotását is ez inspirálta. A Lovas képemet főként azért rajzoltam, mert szeretem a lovakat, azt, ahogyan futnak, azt a hihetetlen energiát amellyel izmaikat megfeszítve szökkennek szabadon a zöld mezőkön. Szeretem, amikor a szél borzolja dús sörényüket. Azt hiszem ez tisztelgés is e nemes állatok előtt, akiknek oly sokat köszönhet az emberiség. A tigrist egy kiállításra készítettem, és azért választottam, mert a tigris nagyon szép és nemes, de egy vadállat, aki szépségét meghazudtolva hatalmas erőt birtokol, mellyel gyorsan leteríti áldozatát és kegyelmet nem ismerve végez vele. A szépség és a veszedelmes természet keveréke, amely lenyűgöz engem, s sokakat a világon. Emellett fenséges állat, s a csíkjaival és szép vonásaival igazán látványos alkotást lehet készíteni róla. Nagyon jó témája lehet fotóknak, rajzoknak és festményeknek egyaránt. A harmadik képemet a szerelem ihlette: a portré a kedvesemet ábrázolja és huszonkettedik születésnapja alkalmából készítettem a számára. Az ő portréját nehéz volt megrajzolnom, hiszen egy képbe, egy pillanatba nehéz belefoglalni mindazt, amit a saját szememmel látok, s egy fénykép, egy rajz sem adhatja vissza, azt amit szerettem volna megfogalmazni. Gyönyörű vonásait, bezárni a szürke grafit sivár börtönébe úgy, hogy látsszon tiszta lelke ragyogása nagyon nehéz. Talán nem is lehet, mégis azt hiszem egy kicsit másoknak is megmutathatom milyen csodálatos lány és milyen szép a mosolya.”


Interjú a kulturális közfoglalkoztatottakkal - Medvegy Attila

Medvegy Attilával, az Ifjúsági Önkéntes Közösségfejlesztő Műhely másik tagjával beszélgettünk a műhelyben végzett munkájáról, hogy ő hogy érezte magát ebben a programban, és mivel találkozhatunk még, ha betérünk a régi Machács iskolába.

Hasznosnak érezted az itt végzett munkát? 
Igen, hasznosnak. Fontosnak érzem, hogy legyen egy hely a fiatalok számára, ahol össze tudnak gyűlni, és mi pont ezért vagyunk. A hely adott, ahol a fiatalok érdekesen, értékesen tudják eltölteni az idejüket. Van számukra szórakozási lehetőség. Nem a kocsmában vannak például, és a barátaikkal lehetnek.

Volt benne kihívás, szereztél tapasztalatot?
Igen, volt benne kihívás, úgy éreztem. Mert számomra ez egy új dolog volt. De mivel korábban a postán dolgoztam, az emberekkel való foglalkozással, a kapcsolatok kialakításával nem volt gondom.

Ha kapnál munkát nem közfoglalkoztatásban, szívesen dolgoznál hasonló munkakörben? Vagy valami mást csinálnál inkább? 
Igen, érdekelne ez a terület is. Végül is szeretek emberekkel foglalkozni, és a korábbi munkám miatt megtapasztaltam, hogy milyen is ez. Megismertem többféle embertípust, tudom, hogy melyikükkel hogy kell bánni. Meg kellett tanulni tolerálni a dolgokat, és ez most hasznomra van.

Rengeteg programot hoztatok tető alá. Mennyire voltak közösek az egyes ötletek?
Nálunk ez úgy alakult, hogy ha jön valamilyen ötlet, akár Zsuzsától (Hronyeczné Paczári Zsuzsa – a szerk.) akár Viktortól (Rohoska Viktor – a szerk.), akár tőlem, azt feldobjuk, átbeszéljük, átrágjuk magunkat rajta és abból kerekedik ki a váza a programnak. Így alakult a hímzőkör, a média klub. Tervezünk sakk-kört is csinálni, sőt gyerek média klubot is szeretnénk. Különböző versenyeket tervezünk: pingpong, billiárd. Életviteli előadások Zsolt atyától. De közben persze bármikor be lehet jönni akár csak társasozni, kártyázni. Ilyesmik.

Köszönöm, hogy válaszoltál a kérdéseimre. 
Szívesen. Én is köszönöm.

Sznida Nóra 
2015. február






2015. március 3., kedd

A csóka

Hangos robajjal szálltak fölé az ejtőernyősöket szállító kisrepülők. A zaj a hangár közelében, a szél zúgásával karöltve már-már fültépő volt. A söntéstől néhány méterre vertünk tanyát, és ámulva emeltük tekintetünket az ég felé. Az ejtőernyősök bemutatóját csodáltuk, mikor hirtelen különös köszöngetést hallottunk: „Csá csajok!”, „Csá csajok!”

A sorban elrendezett asztalokon egy kismadár repdesett, könnyedén oda- vissza fittyet hányva a motorzúgásra. Éles hangon köszöngetett felénk. Felfigyeltünk szapora táncára. Mint aki erre várt, megállt. Fejét oldalra billentette, fekete szemében csintalanság villant. Feje búbja fekete, tarkója és nyaka oldalai szürkék, palásszürkés hasát nekünk mutogatta. Hirtelen felemelt egy otthagyott műanyag poharat, és egy „csá” kiáltással felénk hajította. – Játszik velünk. –állapítottuk meg. Az ejtőernyősök varázsukat vesztve landoltak mellettünk. Mi csak a minden lébe kanál, huncut kismadarat figyeltük. Saját sikerén felbátorodva dolgozott, míg az összes fellelhető poharat széthordta a közelben. A jövő-menő madárka kisebb tömeget vonzott már maga köré, ügyes kis mutatványával. A kíváncsi tekinteteket mind magához vonzotta. Szerintem ez is volt a célja. Csupa furfang és csínytevés. Barátságos kis cifferblattjáról az elégedettség tükröződött, szinte mosolygott. Egyszer csak abbahagyta munkáját, figyelme elterelődött. Hirtelen azt hittem, hogy otthagy minket, kicsit bántam, amikor ügyes, gyors mozdulatokkal odébbállt.

Versenyzőink cipőjüket levéve hajtogatták ernyőjüket néhány méterre tőlünk, odáig jutott kis barátunk. Itt még senki nem figyelt fel lázas tevékenységére, így volt ideje kigondolni a következő, halaszthatatlan feladatát. Apró madárkánk most egy cipőt vett célba. Pici csőrét edzett mozdulatokkal igazgatta mindaddig, míg végre sikerült megemelnie. Percekig küzdött a hatalmas zsákmánnyal, már méterekre vonszolta, mikor ernyős barátunk észrevette. Hangos nevetéssel szaladt utána, és egy kenyérszelettel vigasztalta meg újdonsült barátját, amiért elvette tőle nehezen megszerzett kincsét.




Varga Melinda

2015. március 2., hétfő

Interjú a kulturális közfoglalkoztatottakkal - Feketéné Szrnka Andrea


A KONDI Kondorosi Ifjúságért Közhasznú Alapítványnál, kulturális közfoglalkoztatásban dolgozó Feketéné Szrnka Andreát kérdeztem az ott végzett munkájával kapcsolatban.



Hasznosnak érezted az itt végzett munkádat? Volt benne kihívás?
Igen, hasznosnak, ezen a területen még nem dolgoztam. Új dolgokkal ismerkedtem meg és persze volt benne kihívás is, hiszen olyan feladatokat kellett ellátnom, amiket addig nem. És mint ahogy Anita (Opauszki Anita – a szerk.) is említette, a pályázatírásban is kipróbáltam magam. Soha életemben nem írtam még pályázatot, így ebben nagy volt a kihívás. De természetesen minden új helyen bele kell tanulni az adott munkakörbe. Azonban a beilleszkedés nem volt nehéz, könnyen kijöttem az itteniekkel, mert persze az is kihívás, hogy az ember egy új területen helyt tudjon állni, de nekem ez sikerült.

Volt olyan munka, amiben szabad kezet kaptál?
Miután kiadtak egy munkát, egyeztettük, hogy mit kell megcsinálnom, onnantól kezdve rám volt bízva az adott dolog, szabad kezem volt. Végül pedig a végeredményt átbeszéltük.

Ha kapnál munkát, nem közfoglalkoztatásban? Mit csinálnál szívesen? Maradnál ezen a vonalon, vagy valami más érdekelne?

Ez egy jó kérdés. Szívesen maradnék hasonló munkakörben, mert nekem olyan szakmáim vannak (Kereskedelem és vendéglátás – a szerk.), amik gyerek mellett nem olyan egyszerűek, ugye a hétvégén dolgozni kell, éjszakai műszakban és hasonlók. Ráadásul a kulturális munkában jó érzés, hogy tudok az emberekkel foglalkozni, jót tenni másokért.


Visszatérnél a partnerszervezetedhez önkéntes alapon?
Igen.

Köszönöm, hogy válaszoltál!
Én köszönöm! 


Sznida Nóra
2015. február