Kondorosi Rendezvénynaptár

2015. február 20., péntek

Mindennapok hősei - Szuhaj Mihály



Sok olyan személy van itt nálunk – értsd: kondorosiak és elszármazottak –, akikre valamilyen okból kifolyólag felnézhetünk, akikre büszkék lehetünk. Mi, a CsatTeam fontosnak tartjuk, hogy városunk minden polgára megismerhesse ezeket a személyeket: igenis legyünk büszkék rájuk! Legyetek büszkék magatokra! Ennek érdekében új rovatot indítunk, és rendszeres időközönként megjelentetünk róluk egy-ez bemutató írást.
Sokat agyaltam, magam előtt a terjedelmes listával, amely a szóba jöhető személyek nevét tartalmazza. Egytől egyig olyan neveket láttam, amikről beugrott ez-az. Vagy ismerem őket személyesen, vagy hallottam már róluk. A lista vége felé azonban láttam valamit (valakit), akiről eddig még nem hallottam. És meglepődtem. Szóról szóra ez áll ott: „Szuhaj Mihály informatikus, egy képernyőolvasó program fejlesztője (tízéves kora óta vak)
Hogy is van ez, kérem szépen? A tény, hogy egy informatikus nem lát, már önmagában figyelemre méltó dolog. Rákerestem az interneten, és az első cikk elolvasása után eldöntött ténnyé vált, hogy én bizony őróla fogom megírni ezt a kis bemutatást. Akik – hozzám hasonlóan – eddig nem hallottak Szuhaj Mihályról, úgy gondolom, végigolvasva az írásomat rá fognak jönni, hogy miért érdemes arra ez az ember, hogy bárki, kortól és nemtől függetlenül, példaképnek tekinthesse őt. 


Szuhaj Mihály Kondoroson élt, egészséges kisgyermekként. Tízéves korában átesett egy operáción. Az altatásból úgy ébredt fel, hogy csak a fényt tudta érzékelni. Eleinte olyan dolognak tekintette, ami majd meggyógyul, és ismét látni fog, de egy idő eltelte után be kellett látnia, hogy az állapota végleges. 
Szülei és osztályfőnöke kiharcolták, hogy továbbra is Kondoroson járhasson általános iskolába a testvérével és a többi gyerekkel együtt, és több, mint jól teljesített az iskolapadban. Már általános iskolásként érzékelhette, hogy vak emberként némileg hátrányosan volt megkülönböztetve, minden jó szándék ellenére.
A középiskolát Békéscsabán végezte, levelező tagozaton. Az órákra édesanyja vagy nővére kísérte el, hiszen egyedül nem tudott közlekedni. A tanulásban is ők segítették: kazettára olvasták fel a tananyagot, Mihály pedig ezeket hallgatta vissza. A reál tantárgyakban különösen erős volt. 1988-ban érettségizett.
Érettségi után Budapestre költözött. Beiratkozott egy tanfolyamra, ahol megtanulta a fehér botos közlekedést és az alapokat ahhoz, hogy önálló életet élhessen. Ezzel párhuzamosan elvégzett egy alapfokú számítástechnikai tanfolyamot. Később elment egy angolnyelv-tanfolyamra. Ezután döntött úgy, hogy a jövőben ezzel a két területtel szeretne foglalkozni. Jelentkezett és sikeresen felvételizett az Eötvös Loránd Tudományegyetem programozó matematikus szakára 1989-ben. Három évvel később sikeresen befejezte, és tovább lépett a programtervező matematikus szakra, ahol 1994-ben diplomázott.
Felvettem vele a kapcsolatot, és írásban sikerült megejtenünk egy interjút (szeretném hozzátenni, hogy büszkén vallja magát kondorosinak, és örömmel vette a megkeresésem). Tekintve, hogy ő látássérült, talán adta magát az első kérdésem:


S. H.: Hogyan képes ön elolvasni ezt a levelet? Milyen eszköz/program segít önnek ebben? Hasonló a Recognita Readerhez? (A Recognita Reader az a program, melynek kifejlesztésében Mihály informatikusként részt vett – a szerk.)

Sz. M.: Magam vak emberként élek, tíz éves koromban veszítettem el a látásomat. A számítógép monitorán megjelenő vizuális információkat nem látom, ezért egy ún. képernyőolvasó programmal kezelem a gépet, és ezzel alakíttatom hallhatóvá vagy tapinthatóvá a mások számára látható információkat. A képernyőolvasó program egy olyan szoftver, amely segít abban, hogy visszajelzést kapjak a leütött billentyűkről és a monitoron megjelenő szöveges információkról. A visszajelzésnek két módja lehet, leggyakrabban a beszédszintetizátoros felolvastatást használom, de rendelkezem egy Braille-kijelző készülékkel is, amely USB porton kapcsolódik a számítógéphez, és pontírásban jeleníti meg ugyanezen információkat. Ekkor tapintással tudom olvasni a megjelenített szövegeket.
A Recognita Reader program, amely fejlesztésén programozói pályám elején dolgoztam egy, a Recognita cég világhírű optikai karakterfelismerő technológiájára épült alkalmazás volt, kifejezetten a vak felhasználók részére tervezett funkcionalitással és felhasználói felülettel. Mivel a szkennelés és a beolvasott kép szövegfelismertetése megnyitotta a kaput a vak emberek számára a nyomtatásban megjelent könyvek és újságok, személyi segítő nélküli felolvastatása előtt, ezért a hazai felhasználók eufórikus hangulattal fogadták a programot, és egy neves külföldi díjat is elnyert a Recognita Reader. Mindez a kilencvenes évek második felében történt, amikor az internet még nem volt ennyire elterjedt, és így ez egy igazi kapu volt a nagyvilág információira. Mindaddig csak nagyon szűk csatornákon jutottak el ezen ismeretanyagok a vak emberekhez, mert kevés kiadványt alakítottak át pontírásúra vagy olvastak fel segítő szándékú emberek. A Recognita program pedig azzal, hogy nemcsak átélhetővé tette az olvasás élményét, hanem az olvasás szabadságfokát is megnövelte, visszaadta a vak embereknek az elveszített önállóságuk egy részét.

Mivel ez még egy DOS alatt futó program volt, a kétezres évek elején nyugdíjba vonult, és ma már inkább csak az informatikatörténet egy epizódjaként emlékezhetünk rá, de a maga idejében sok vak ember számára a kiszolgáltatottságból való kitörés egyik lehetőségét jelentette.


Az egyetemi évek alatt ismerkedett meg későbbi feleségével, akivel 1993-ban találkozott a fővárosban egy felmérés kapcsán, mely során a középületeket mérték fel megadott szempontok alapján a sérült emberek szemszögéből. A csoportnak, melyhez Mihály tartozott, Eszter volt a koordinátora. Két év udvarlás után, 1995-ben kötöttek házasságot. Közben Mihály belekezdett a következő szakába az egyetemen, és 1999-ben megszerezte az informatikatanár-végzettséget is.


S. H.: 1999-ben befejezte az informatikatanár szakot. Mihez kezdett ezután? Mivel foglalkozott?


Sz. M.: Már a programozó matematikusi diplomámmal a zsebemben visszajártam oktatni a Vakok Állami Intézetébe, ahol a rehabilitációs csoport tanfolyamain tanuló, felnőttkorban látássérültté vált emberek részére tanítottam számítógép használatot. Úgy gondoltam, hogy ehhez hasznos lenne elvégeznem az informatika tanári szakot is, ezért iratkoztam be az ELTE ezen kurzusára. Ám, amikor 1999-ben végeztem, már mások voltak a körülmények, és tanári diplomámat már csak ritkán hasznosítottam. A Recognita cég után egy svéd központú multinacionális informatikai cégnél végeztem programozói munkát rövid ideig, majd a szívem visszahúzott a látássérültügyi informatikához.
2000 őszétől a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) informatikai csoportjának vezetését is elvállaltam programozói feladataim mellett. 2002 tavaszától pedig már csak erre koncentráltam. Az akkor megközelítőleg tizennyolcezer vak és gyengénlátó tagot képviselő szövetségben még gyerekcipőben járt az informatika alkalmazása. Csoportvezetőként elsősorban menedzseri feladatokat kellett ellátnom, de foglalkoztam pályázatírással és lebonyolítással, valamint a központ informatikai hálózatának kiépíttetése és működtetése is hozzánk tartozott. A tagság körében népszerű volt informatikai ügyfélszolgálatunk, ahol szakértő segítséget kaphattak a hozzánk forduló vak és gyengénlátó emberek. Természetesen a számítógép használatot oktató tanfolyamainkat is nagy érdeklődés övezte, de ezen már más látássérült kollégáim oktattak.


S. H.: Jelenleg az Informatika a Látássérültekért Alapítvány kuratóriumi elnöke, amely látássérült emberek számára nyújt informatikai eszközöket, illetve működteti a Lapról hangra weboldalt, amit nagyszerű kezdeményezésnek tartok. Foglalkozik még programozással is emellett?


Sz. M.: Szintén az évezredfordulón indult el az "Informatika a látássérültekért" Alapítvány (Infoalap), amelyet az MVGYOSZ hívott életre, létrehozását pedig magam kezdeményeztem a szövetség vezetőjénél. Úgy éreztem szükség van egy olyan civil szervezetre, amely csak erre a területre koncentrál, és egyszerre dolgozik azért, hogy a látássérült emberek megismerjék milyen lehetőségeket képes nyújtani számukra az informatika, és hogy munkájukban, tanulásukban és mindennapi életükben hasznosíthassák ennek előnyeit. Másrészt a társadalom és az informatikai termékeket fejlesztő és/vagy szolgáltató cégek ismerjék meg, hogy az IT eszközökkel hogyan segíthetik elő a vak és gyengénlátó emberek esélyegyenlőségét és társadalmi integrációját Az alapítvány eddig több ezer látássérült ember részére nyújtott különböző informatikai adományt, hazai fejlesztéseink mellett a legelismertebb külföldi támogató technológiákat is elérhetővé tesszük Magyarországon, valamint részt veszünk nemzetközi kutatás-fejlesztési projektekben. Készítünk speciális informatikai tananyagokat kifejezetten a vak felhasználók részére, működtetjük ügyfélszolgálatunkat, és az oktatás sem maradhat el. A Lapról hangra közösségi összefogásban pedig az olvasni szerető látó és látássérült emberek közé építettünk hidat az informatika segítségével. Az információkhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása érdekében honlapok akadálymentességi elemzésével is foglalkozunk.


Alapítása óta vagyok az Infoalap kuratóriumának elnöke, és 2006 őszétől a szervezet ügyvezetői szerepét is betöltöm. Irányítói feladataim olyan szerteágazóak, hogy emellett programozási feladatokra már nem marad időm és energiám. Ezt a tevékenységet most látássérült informatikus kollégáim végzik, kiváló eredménnyel.


S. H.: Úgy gondolom, Ön elsősorban azért lehet példakép a fiataljaink számára, mert nem adta fel. Honnan ez az erő? Biztosan voltak közben lelki mélypontok. Mit gondolt akkor? Mi segített átlendülni a kudarcokon?


Sz. M.: Úgy gondolom, hogy mindenki, aki látó emberként megtapasztalta a vizuális élményeket, az krízisként éli meg ennek elvesztését, de a "gyász" érzését fel kell tudnunk dolgozni, és célokat kitűzve magunk elé meg kell keresnünk az értelmes és értékes élet új útjait. Azzal, hogy elveszítjük egy érzékszervünk működését, életünk ugyan kissé nehezebbé válik, de nem értéktelenebbé. Fogyatékos emberként nap mint nap kihívásokkal kell szembenéznem, de állapotomat elfogadtam, és a lázadás helyett a lehetőségeket keresem benne. Pozitív világlátásomban megerősít katolikus hitem is. Minden nap van mit megköszönnöm az Istennek és embertársaimnak. Mindig öröm számomra, amikor a megtapasztalt sok segítségből valamennyit magam is továbbadhatok sorstársaimnak és környezetemnek.
A családom is sok erőt ad számomra, látó feleségemmel és leányunkkal szeretetben élünk budapesti otthonunkban. Ám, Kondorosra is rendszeresen hazalátogatunk, édesanyám és testvéreim, unokaöcsém most is ott élnek. Külön öröm számomra, hogy ikertestvérem fia is az informatikai pályát választotta továbbtanulásában.


S. H.: Úgy gondolom, ehhez nem szükséges hozzáfűznöm már semmit. Kívánok Szuhaj Mihálynak sok sikert a munkához, és örömet mind a munkában, mind a magánéletben!
Köszönjük, hogy büszkék lehetünk Önre!



Sándor Hajnalka
2015.február





„Felhasznált irodalom”: 










2015. február 19., csütörtök

Interjú a kulturális közfoglalkoztatottakkal - Horcsák Erika


Horcsák Erikával az IKSZT-ben (Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér) beszélgettünk a kulturális közfoglalkoztatásról, a Kondorosért Alapítványnak végzett munkájáról. Mivel ő egészen mást tanult korábban, kissé újdonságként hatott rá az itt végzett munka. De úgy tűnt számomra, hogy szereti csinálni. Évekkel ezelőtt Ő is tagja volt a Szivárvány Majorette Csoportnak, így úgy gondolom, a kultúra tőle sem áll távol.


Hasznosnak érezted az itt végzett munkádat? Volt benne kihívás? 
Igen. Lényegében igen.
Új volt a munkakör számomra, én eddig nem ebben dolgoztam. De nem éreztem nehéznek.

Gondolom, szereztél tapasztalatot, amit később akár kamatoztathatsz is.
Az a baj, hogy a közfoglalkoztatás nem igazán vág egybe a szakmámmal. Meg amiben majd dolgozni szeretnék (Erika gyógyszerkiadó szakasszisztensnek tanult korábban – a szerk.). Tehát a kultúrával nem igazán függ össze, de sose lehet tudni, hogy hova sodor még az élet.

Volt olyan munka, amiben szabad kezet kaptál, vagy amiben a saját ötleteid is teret kaptak?
Volt. A mi alapítványunk pályázta meg a játszótér felújítását. És a téren van egy szelektív hulladékgyűjtő sziget, valamint egy hirdetőtábla. Niki (Jankovics Nikolett – a szerk.) engem kért meg, hogy gyűjtsek hozzá anyagot, készítsek plakátterveket és majd ha megvalósításra kerül, ezekből az anyagokból lesznek kitéve érdekes információk a szelektív hulladékgyűjtésről. Én ezzel kapcsolatban transzparenseket állítottam össze.
Meg bármilyen játszóház alkalmával felhasználhatom a saját ötleteimet. Tehát azért elég sok önálló feladatot kapok, ahol használhatom a kreativitásomat.


Ha kapnál munkát, nem közfoglalkoztatásban, szívesen dolgoznál hasonló munkakörben? Vagy valami mást csinálnál inkább?
Elsősorban a szakmámban szeretnék elhelyezkedni, amit kitanultam. De ha nem lenne más, akkor… én nyitott vagyok mindenféle lehetőségre. Úgyhogy, ha a szakmámban tényleg nem találnék, de kapnék erre lehetőséget, akkor ugyanúgy mint most is, élnék vele.


Visszatérnél önkéntes alapon dolgozni a partnerszervezetedhez?
Önkéntesként? Hát ez egy jó kérdés. Mondjuk egy-egy ilyen játszóház alkalmával vissza, igen. A szervezésnél is.


Köszönöm szépen.
Szívesen, én is köszönöm.


Sznida Nóra
2015. február

2015. február 18., szerda

Képtelen természetrajz *Nagy Lajos után szabadon* - A kibic -



A kibic rendkívül elterjedt élőlény. A világ majd' minden táján őshonos. Jellegzetes külső ismertetőjegye nincs; termete, körkerülete, kültakarója igen változatos lehet.
A többi alfaj között elvegyülve él, azokkal közös utódokat létrehozni képes. Az utód nem hibrid, felnőve akármelyik alfajhoz tartozhat. A kibic emlős, elevenszülő élőlény. Egyszerre egy, ritkán kettő vagy több utódot hoz a világra. Utódgondozó tevékenysége 10, jobb esetben 18 évig tart.
A legtöbb fajjal ellentétben a nőnemű példányok mind kültakarójukban, mind hangfekvésükben feltűnőbbek a hímneműeknél. Az általuk kibocsátott hangtartomány a fejhangú szoprán visítástól a basszus hangszínű hörgésig terjedhet, ám egyedenként vagy az egyik, vagy a másik véglet jellemző.
Két alcsoportja létezik: az alapjáratos és a tanult. Utóbbiakból lesznek a kommentátorok és a kritikusok.
A kibicnek csupán viselkedése jellegzetes: egyedül a 'mindenbe beleszólok' viselkedéséről ismerhető fel. Ez akkor különösmód idegesítő, amikor az egyed semmiféle tudással nem rendelkezik az adott témában. Társai eme viselkedésre alfajtól függően különböző reakciókat mutatnak az elviseléstől az elevenen felfalásig terjedő Hajni-féle skálán.
Bár rendkívül nagy példányszámának köszönhetően nem minősülnek védett élőlénynek, befogását és/vagy kilövését minden országban szigorúan büntetik.
Az őket tanulmányozó tudósoknak mindmáig nem sikerült rájönniük arra, milyen téren lehetnének a kibicek hasznosak, ám bizakodva tekintenek a jövőbe, mondván: a gyöngytyúk - szintén bőrünk lenyúzására késztető - hangja például elüldözi a patkányokat, tehát biztosan a kibicnek is van valamiféle haszna.

Sándor Hajni

2015. február 16., hétfő

Interjú a kulturális közfoglalkoztatottakkal - Rohoska Viktor

Elsőként a régi Machács iskolában működő Ifjúsági Önkéntes Közösségfejlesztő Műhely egyik oszlopos tagjával, Rohoska Viktorral beszélgettem. Remek interjúalanynak bizonyult, minden kérdésemre körültekintően, bőven válaszolt. Csak úgy folyt belőle a szó. Ahogy mindig, most is nagy volt a nyüzsgés náluk. Akárhányszor ugrom be, mindig van ott valaki, aki vagy ping-pongozik vagy biliárdozik. Kicsit várnunk kellett, amíg a többiek kivonulnak, hogy legyen egy kis csend és Viktor tudjon válaszolni arra a pár kérdésre amit korábban összeállítottam. Beszélgetésünk gördülékenyen folyt és Viktoron látszott, hogy mennyire szívén viseli a Műhely sorsát, élvezi a munkáját, és azt hogy emberekkel foglalkozhat.


Hasznosnak érezted az itt végzett munkádat? 
Teljes mértékben hasznosnak éreztem. A közért sok jót sikerült itt tenni: a közösségünk és az új közösségek érdekében. Sok embert sikerült bevonzani, így hasznosan el tudták tölteni az idejüket: egyrészt a mindennapi lehetőségekkel, tehát főként ugye a pingpong és a billiárd az, ami játszik. Ki is van használva, napi rendszerességgel mind a kettő! Másrészt pedig sok embert sikerült megmozgatnunk mind az alkalmi, mind pedig a heti vagy két heti rendszerességű programjainkkal.
Én úgy érzem, amin elindultunk, az egy nagyon jó útvonal. Találtunk sok követőt is és nagyon jó reményeket fűzünk a jövőben is ahhoz, hogy még inkább sikerüljön népszerűsíteni, mind a helyet, mind az itt végzett tevékenységet, és a közösség – a régi és az új közösségek – segítségével pedig még jobban ki bírjuk aknázni majd a hely adta lehetőségeket.

Sok tapasztalatot szereztél?
Szereztem is tapasztalatot és sikerült is beletenni a helybe, az előző munkámból illetve a természetemből fakadólag. Eddig is közel álltak hozzám az emberek, a közösségek illetve a bőséges szociális élet és ezt sikerült kamatoztatni is, úgy érzem. Több új ismerőssel és a régieknek a bevonásával is. De sok olyan dolgot is csináltam, amit mondjuk eddig még nem.

Szóval volt benne kihívás is.
Volt. Volt benne kihívás, amit örömmel vettem, mint akadályt és sikerült is leküzdeni.

Tudsz rá példát mondani? 
Például? Programot korábban még nem nagyon szerveztem, inkább csak az emberek akvirálásában – gyűjtésében – játszott szerepet az én eddigi munkásságom. Mint például, hogy megcsináltuk a Hímzőkört, a Média klubot, a hétvégi baráti pókerezést, a M.A.G.U.S Szerepjáték Klubot. Vagy például a tökfaragást, ami alkalmi program volt. Ez mind kihívás volt, magának a marketingnek a megcsinálása, a szórólapozás – ez a része nekem új volt. Az emberek akvirálása viszont eddig is közel állt hozzám, hogy megmozgassam az embereket, közösségeket. Hogy közösen, együtt tegyünk valami jót. Hogy építsük magunkat.

Ha kapnál munkát, nem közfoglalkoztatásban, szívesen dolgoznál hasonló munkakörben? Vagy valami mást csinálnál inkább?
Hasonló munkakör természetesen nagyon vonzana, nagyon fekszik nekem ez az irány. Úgymond élek-halok azért, hogy emberekkel együtt dolgozhassak közösen. Nagyon szeretek segíteni másokon, ezért is volt, hogy itt önkénteskedtem (a program előtt önkéntesek újították fel a régi Machács iskolát, Viktor is így került bele a programba – a szerk.), illetve több programot, önkéntesen a munkaidőn kívül csinálok.

Rengeteg programot hoztatok tető alá. Mennyire voltak közösek az egyes ötletek? Valaki beletett valamit a kalapba és azt valósítottátok meg, vagy közösen agyaltátok ki őket? 
A programokat rendszerint közösen szoktuk kiagyalni, tehát az idejáró látogatókkal együtt. Illetve mi is beletesszük azt, amit bele tudunk. Amire van lehetőségünk, azt maximálisan próbáltuk és próbáljuk is kiaknázni. Mint például van a Média klubunk, ez is úgy született, hogy van egy nagyon jó projektorunk, amit adott a hely. Vannak emberek, akik nagyon rajonganak filmekért, és így született az ötlet, hogy kovácsoljunk ebből a kettőből egy jó dolgot. A Médiaklub már október óta üzemel heti rendszerességgel, minden pénteken este 8-tól. Bár ez is egy nehéz dolog néha, úgy érzem. Mivel mindenki más és más stílusú filmet szeret. Sajnos nem lehet mindig mindenkinek megfelelni. Hogyha összeszámolom, körülbelül negyven ember van, aki – bár nem minden héten, de hébe-hóba – látogatja. Nyilván ez függ attól, hogy most ráér-e az ember, olyan-e a téma ami neki fekszik, avagy nem.

De azért vissza-visszajárnak.
Így van. Tehát én azt mondom, hogy egy nyolc-tizenkét fő minden alkalommal összejön, és persze nem is mindig ugyanazok jönnek.

Van-e olyan program, amit a jövőre terveztek?
A jövőre nézve szeretnénk még egy LAN-partit (Local Area Network – egy olyan közösségi esemény, amelynek résztvevői egy fizikai helyszínen, helyi hálózatba kötött számítógépeken sokszereplős számítógépes játékokat játszanak – a szerk.), ahol közös játékról, élményekről lenne szó. Tervezünk még egy aerobikos témát is beindítani. Több helyről az a visszajelzés érkezett, hogy erre sokan vevők lennének. Kicsi technikai akadályunk még van, de ezt idővel igyekszünk majd leküzdeni, hogy ez is minél hamarabb meg tudjon majd valósulni.

Több barátias pókerparti is volt már nálunk, ezt szeretnénk majd egy kicsit rendszeresíteni. Nyilván ez azért előzetes igény-felmérés alapján indulna el, illetve hogy kinek mennyi szabadideje van rá. De azt tudom elmondani erről is, hogy eddig sikeres volt. Tehát az első ilyen alkalommal 19 ember jelent meg a helyszínen. Ebből tíz volt az, aki konkrétan pókerezett, a többiek pedig biliárdoztak, ping-pongoztak, Activityztek stb. Tehát a közösségi élet akkor is aktív volt. Mikor pedig legutoljára csináltuk a pókert, akkor csak a kártya volt, viszont akkor 12 fő játszott. Késő estig, hajnalig tartott. Az első alkalommal olyan hajnal kettőig folyt a játék, a második alkalommal pedig fél négyig.

A jövőre nézve annyit fűznék még hozzá, hogy belekezdtünk a szomszéd épület kitakarításába. Ha minden jól megy, akkor körülbelül négy vagy öt plusz helyiség az, amit így ki tudunk majd használni. Ide is vannak már tervek. Az egyiket két bokszzsákkal illetve kesztyűkkel szeretnénk majd belakni, így a közösség elé tárva. Akiben van egy kis sportosság, biztos vagyok benne, hogy vevő lesz erre a témára. Másrészről, mivel kicsit már kezd szűkös lenni itt a hely, a biliárdasztalt szeretnénk majd az egyikbe kitelepíteni. Illetve, ha minden jól megy, akkor szintén önkéntes erőből, ahogy a bokszzsákot is, egy darts készletet fogunk majd kapni, amit szintén lehet majd használni.
Meg én, személy szerint azt várom már, hogy jöjjön a jó idő – mosolyodik el. – Van egy szép nagy udvarunk is, egy kis tábortüzünk és már októberben is megmutattuk, hogy milyen jót lehet rajta főzni és szalonna-sütést is szeretnénk a jövőben.
Sőt, ezekre a szabadtéri programokra – magamból kiindulva úgy gondolom – sokkal vevőbbek az emberek.

Látják, hogy itt folyik az élet.
Igen, egy kis hangoskodás, egy kis zene, egy kis sütögetés, füstölgő szalonnaszag – ismét nevetés. – Nincs is ennél jobb! A nagy udvarból kifolyólag szeretnénk szabadtéren is kicsit gyarapodni: egyrészt egy fél kosárpályát szeretnénk majd lebetonozni. Kosárpalánkunk az van, a betonozás, a placc már be lett ígérve még az ősszel, de télen ezt sajnos nagyon nehéz kivitelezni. Másrészről pedig egy röplabdapályát szeretnénk még majd kialakítani, az anyagi támogatást ebben is megvan, sok dolog nem kell hozzá. Ami megvan, azt pedig mind az önkéntesek mind pedig az eddigi támogatóink segítségével könnyedén meg fogjuk tudni majd valósítani.

Mondanál még valamit, amit fontosnak tartasz? 
Igen. Kérdezted még az imént, hogy csak a saját erőnkből működtetjük-e ezt az egészet, vagy nem. A válaszom az, hogy nem csak a saját erőnkből. A pókernél például, egy Bagyin Balázs nevű barátom az, aki megtámogatott minket egy póker zseton-készlettel. És a Nemzeti Művelődési Intézet is adott egy zseton-készletet. Illetve azóta Urbancsok Tamás is hozott be egy készletet. Nehogy véletlenül kevés legyen a következő alkalomra – mondta nevetve. 
De magában a helyben is rengeteg önkéntes jellegű dolog van. Volt, aki behozott egy hangfalat, valaki támogatott minket egy egyszerű sztereó elosztóval, hogy több hangfalat lehessen a számítógépre rákötni. Szóval mindenki, aki tud, egy kicsit belead. A M.A.G.U.S szerepjátékhoz is érkeztek könyvek, nyomtatványok papír és elektronikus formában. Mindenki ott segít a közösségünknek, ahol csak tud.

Végül is ez a cél.
Így van. Ez a cél, hogy összefogjunk, és így az emberek is sokkal inkább magukénak érzik majd a helyet. Meg igazából ez a hely arra szolgál, hogy mi magunknak csináljunk jót. Mi magunk, a saját közösségünknek. Együtt.

Köszönöm szépen, hogy válaszoltál.
Szívesen. Örömmel tettem.


Sznida Nóra
2015. február