Kondorosi Rendezvénynaptár

2015. március 12., csütörtök

Interjú a kulturális közfoglalkoztatottakkal - Hronyeczné Paczári Zsuzsa


Hronyeczné Paczári Zsuzsa az Ifjúsági Önkéntes Közösségfejlesztő Műhely (IÖKM) egyetlen női tagja, aki a Hímző szakkört és a Baba-Mama klubot viszi. Amikor elmegyek hímzőre, ő is mindig ott ül köztünk, beszélget és közben még a jelenléti ívet is körbeviszi. Mindenkihez van egy-két kedves szava és rajta is látszik: szereti, amit csinál, szeret itt lenni.

Az első kérdésem az lenne, hogy hasznosnak érezted-e az itt végzett munkádat.
Először is meg szeretném köszönni neked a lehetőséget.
Igen, hasznosnak érzem az itt végzett munkámat, munkánkat.
 
Volt benne kihívás? Szereztél tapasztalatot?
Hogy volt-e benne kihívás? VOLT! – nevet. – Számomra ez egy új feladat volt, de nagyon örülök neki, mert sok extrovertált személyt ismerhettem meg. Szereztem sok-sok tapasztalatot, ami megtanított arra, hogy jobban figyeljek másokra. És köszönet azoknak, akik újak az életemben. Velük kerek az én világom is – mosolyog.

Volt olyan munka, miben szabad kezet kaptál?
Igazából, ami szívem-vágya, hogy néptánc induljon itt nálunk az IÖKM-ben – mosolyog. – Ugyanis amikor gyerek voltam, akkor én is néptáncoltam, és az az időszak számomra felejthetetlen. Hímző szakkör alatt is népzene szól, ami pluszban megadja a hangulatot.

Ha kapnál munkát, nem közfoglalkoztatásban, szívesen dolgoznál-e hasonló munkakörben, vagy valami mást csinálnál inkább?
Igen, szívesen dolgoznék hasonló munkakörben, ez egy igazi kihívás számomra, amit boldogan végzek, mert emberekkel foglalkozunk, foglalkozom és hasznosnak érzem az itt megszerzett tapasztalatokat. Építő jellegű volt, és lesz is. Mindig tanulok valami újat.

Rengeteg programot hoztatok tető alá. Mennyire voltak ezek közösek?
Hálás vagyok azért, amiért sikeresen tudunk együtt dolgozni, és közös ötletekkel előállni. Természetesen mindig vannak új és új gondolataink, amiket meg szeretnénk valósítani. Szeretnék most beszélni neked a már meglévő programokról. Először is van a hímző szakkör, ahol a tagok 3 tájegységet tanulnak Dr. Illés Károlyné Anni nénitől: a Szigetvári, Szentistváni és a Békés megyei hímzést. Tehát nagyon sok mindent készítenek: alapöltés, huroköltés, láncöltés, száröltés, cakkolás és csak néhányat említettem a sok közül – mosolyog. – Áprilisban lesz kiállítás Békéscsabán a kész munkákból, gasztronómiai nappal egybekötve.

Szerda délelőttönként van a Baba- Mama klub, ahol a kisgyermekes szülők is kikapcsolódhatnak.
A Média klub pénteken este van, a film kiválasztása közös döntés alapján születik, szokott lenni vígjáték, akció, horror, stb. Amit még hozzá szeretnék fűzni, hogy ET (Szebegyinszki János – a szerk.) sokat segít ebben.

Vasárnaponként, természetesen délután van a M.A.G.U.S. szerepjáték, ne kérdezd, mert erről sajnos nem igazán tudok beszélni – vigyorog -, amit Toxi (Tokár János – a szerk.) felügyel. De lehet pingpongozni, billiárdozni, pókerezni, vannak kártyáink: Uno, Solo, stb. Gyerekeknek rajzolási, színezési lehetőség. Tehát, amint te is látod Nóri, itt zajlik az élet – válaszol mosolyogva. – Várjuk, hogy jöjjön a jó idő, mert a tarsolyunkban vannak szabadidős programok is, amit meg szeretnénk valósítani. A szomszéd épületet önkéntesek bevonásával, közös erővel kitakarítottuk, mivel egyfunkciós helyiségeink lesznek.
Szintén takarításra került egy szombati napon az udvarunk is, ahol segítséget kaptunk a Kertbarátoktól és természetesen az önkéntesektől, amiért nagyon hálásak vagyunk. Jó volt a hangulat, jó volt az összhang, szuper csapat jött össze aznap.
Ezek a dolgok még jobban megerősítenek abban, hogy közösen bármit el tudunk érni. Hajrá IÖKM! – nevet.

Köszönöm, hogy válaszoltál a kérdéseimre!
Én köszönöm a megtiszteltetést, és kívánok nektek további sok sikert a Kondorosi Csattanóhoz.


Sznida Nóra
2015. február


2015. március 9., hétfő

Interjú a partnerszervezettekkel - Mezőné Kovács Mária

Mezőné Kovács Máriával is beszélgettem, aki korábban önkéntesként, majd szintén a Nemzeti Művelődési Intézet programjában dolgozott a Kondorosért Alapítványnál. Mostanra pedig a partnerszervezet képviselőjeként dolgozik itt. Ő vezeti az Olvasókört, és a nemrég megnyitott Amatőr Kézműves Kiállításról is beszélgettünk.

Te is a Kondorosért Alapítvány partnerszervezetét képviseled. Hogyan kerültél bele a Nemzeti Művelődési Intézet programjába?
Megkerestek, hogy lenne-e kedvem itt dolgozni. Némi rálátásom volt már arra vonatkozóan, hogy itt milyen jellegű tevékenység folyik, hiszen már korábban bele-bele láttam az itt folyó munkába, és Lacinak (Komáromi László Krisztián – a szerk.), aki korábban az IKSZT-ben dolgozott, a felkérésére segítettem bizonyos dolgokban: konferálásokban, anyag-összeállításokban, stb.

És ezután kerültél státuszba a Kondorosért Alapítványnál.
Így van. Az NMI folytán belecsöppentem ebbe a tevékenységbe és utána megkértek rá, hogy folytassam itt a munkát.

Milyen feladatok állnak leginkább közel hozzád?
Én a kultúra szolgálatában állok, az irodalom, a művészetek szerelmese vagyok, így aztán természetesen ezek állnak a legközelebb hozzám. Az Olvasókör az, ami közvetlenül kapcsolódik az irodalomhoz, de ezen kívül is nagyon sok féle programunk van, ami szintén párhuzamba hozható ezzel a tevékenységgel. Akár a gyerekprogramok, a kézműves programok. A gyermekekkel való foglalkozásaink különösen közel állnak hozzám, hiszen óvodapedagógus vagyok. Szívügyem, hogy az olvasás, az irodalom megszerettetése a gyerekekkel közvetett és közvetlen módon is megtörténjen. Éppen ezért mesedélutánokat is szervezünk, hiszen a mesének jelentős szerepe van a gyermekek értelmi, és érzelmi fejlődésében. 
A kézműves foglalkozások során sokféle technikával, anyagokkal szeretnénk a gyerekeket megismertetni, hogy fontossá váljon a számukra is a művészet, hogy képesek legyenek az önkifejezésre.
Erika (Horcsák Erika – a szerk.) főként a mesedélutánok és a kézműves foglalkozások előkészítésében, az eszközkészítésben, szervezésben. De vannak saját ötletei is, amiket rendszerint meg is valósítunk. Sőt arra is volt példa, hogy a saját ötleteit ő maga mutatta meg a gyerekeknek. Elégedettek vagyunk a hozzáállásával, kreatív és nyitott sok mindenre.
Ahogy látod azért a felnőtteknek is készülünk programokkal, ami éppen most aktuális, február 27-én, pénteken volt a megnyitója az Amatőr Kézműves Kiállításunknak. 

Hogy jött az ötlet?
Már régebben gondolkodtunk egy ilyen lehetőségben, ahol az amatőr kézművesek is bemutatkozhatnak. Niki (Jankovics Nikolett – a szerk.) ötlete volt, hogy mi lenne, ha a munkák a nagyobb inspiráció miatt meg is lennének zsűriztetve a látogatók, a közönség által. Így aztán minden alkotás kapott egy számot melyekre szavazni lehet A közönség pedig három helyezettet adhat meg. Reméljük sokan eljönnek és megnézik a kiállítást! Az eredményhirdetésre március 14-én szombaton délután 14órakor kerül sor. Közvetlenül utána (stílusosan), kézműves foglalkozással várjuk a gyerekeket, és a felnőtteket egyaránt! 

Sznida Nóra
2015. február